دکا
پرینت

سیستم کنترل تردد


سیستم کنترل تردد


مقدمه

کنترل تردد یکی از سیستم های امنیتی ساختمان می باشد که برای ورود وخروج افراد در بخشهای مختلف طراحی گردیده . این سیستم را  می توان برروی انواع درب ، راه بند ، گیت و آسانسور نصب کرد . به کمک این سیستم می توان تردد پرسنل را مدیریت نمود و یا برای هر یک از قسمتها محدودیت ترددی تعریف نمود.

سیستم این امکان را به کاربر می دهد که در هر زمان از روز لیست کاملی از ورود و خروج افراد از مکان های مورد نظر را در اختیار داشته باشد . همچنین این سیستم از نظر امنیتی کمک شایانی به مدیریت حفاظت و امنیت ساختمان می کند .

کنترل تردد افراد :

در این سیستم به هر یک از افراد یک کارت ، تگ و ... داده شده است و دربهای مورد نظر با گیرنده های مربوطه مجهزمی شود افراد با نزدیک شدن به دربها برای کسب اجازه تردد باید کارت خود را به گیرنده نزدیک سازند و در صورتیکه گیرنده آن کارت را شناسایی نماید و فرد مجاز به عبور از درب باشد ، درب مزبور باز میشود در این سیستم می توان کارتها را با یک سیستم مرکزی تعریف نمود و زمانهای مجاز برای عبور و مرور را به راحتی تعریف کرد.

کنترل تردد خودرو :

با تشخیص خودکار پلاک خودرو سیستمی بر مبنای تکنولوژی پردازش تصویر است که شماره پلاک خودرو را از تصویر خودرو استخراج میکند . در مورد این سیستم در قسمت کنترل  پارکینگ بیشتر توضیح خواهیم داد .

قابلیت های سیستم کنترل تردد :

1-         تعیین هویت و شناسایی افراد

2-         مدیریت دسترسی و تردد در مکان و حوزه های مختلف

3-         ایجاد محدودیت برای دسترسی به مکانهای مختلف در یک پروژه

4-         کنترل ورود و خروج افراد و نظارت بر دربها

5-         نظارت و کنترل لحظه ای به محدوده های تعریف شده و ارائه گزارش از رخدادها و نگهداری سوابق

6-         قابلیت تعریف دستورالعمل و فرمانهای کنترلی جهت اجرا در هنگام وقوع رخدادهای مختلف.

7-         مکان یابی افراد ، ردیابی در نقشه و آخرین محل حضور

8-         کنترل تجهیزات امنیتی دیگر توسط سیستم مانند : آلارم ، دوربین ،....

انواع سیستم های کنترل تردد :

الف ) کوچکترین و راحترین شاخه کنترل تردد ، کنترل تک درب می باشد . این سیستم در محل کار و در ساختمان های مسکونی کاربرد دارد.

 

 

این سیستم علاوه بر زیبایی  دارای مزایای فراوانی از جمله : نصب و راه اندازی آسان ، ارزان قیمت ، کاهش هزینه های کابل کشی ساختمان ، قابلیت اتصال به تلفن همراه و ...  میباشد . به عنوان مثال در محل کار ، منشی بدون ترک میز خود می تواند درب را باز کند. و امکان دریافت گزارش تردد نیز به راحتی میسر میگردد.                

بعد از سیستم تک درب سیستم کنترل دربهای محدود قرار می گیرد . این سیستم برای دربهای محدود در یک ساختمان طراحی شده است . این شبکه کوچک کنترل تردد ، برای دسترسی به حداکثر 8 درب طراحیشده است . در این سیستم می توان 1000 عدد کارت را معرفی کرد . از قابلیتهای دیگر سیستم ، برنامه نویسی آسان و تنظیم نیازمندیهای امنیتی ساختمان مانند ضبط کامل و گزارش از ورود وخروج افراد حذف کارت در لحظه و یا اضافه نمودن کارت ، قابلیت جستجو و ..... می باشد.


 

ب ) شاخه میانه و پرکاربرد سیستم کنترل تردد که از پر مصرفترین طرحهای اجرایی می باشد. و در اکثر پروژه های صنعتی ، تجاری ، و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد . از قابلیتهای آن می توان به نکات مهم زیر توجه کرد.

1. کنترل و دسترسی به حداکثر 512 درب

2. معرفی 40000کارت

3. قابلیت ضبط  ویدیویی منحصر به فرد و بسیار هوشمند .

4. قابلیت اتصال به 128 دوربین بدون نیاز به کامپیوتر های اضافی بر روی سرور    

5. چاپ کارت های شخصی

6. کنترل آسانسور

7. دریافت یا اعلام آلارم ها

این سیستم می تواند 240 برنامه زمانبندی مختلف ، 480  گروه دسترسی  در 240 منطقه ، رزرو منوهای غذا ، اتاق هتل ، اتاق کنفرانس ، سالن های تفریحی  و .... را در اختیار کاربر قرار دهد. با این سیستم  میتوان از طریق اینترنت و یا صفحه لمسی دستگاه رزرو محلی که در ساختمان نصب شده است ، رزرو خود را انجام داد. همچنین نمایش چندین درب  به طور همزمان ، نمایش تصاویردوربین ، جستجو و پخش ویدئویی ، کنترل کارت های افراد ، وارد کردن شماره کارت تا حداکثر 16 رقم به علت امنیت بالا  از  سایر موارد و مزایای سیستم می باشد.

   


نکته : این سیستم به راحتی می تواند به روز شود و نیاز به هیچ گونه سخت افزاراضافی ندارد همچنین قابلیت اتصال به سیستم های بالاتر و پایین تر را دارد .

ج ) سیستم کنترل تردد پیشرفته که بالاترین شاخه کنترل تردد می باشد در پروژه های بزرگ کاربری فراوانی دارد دو ویژگی بارز این سیستم  سطح امنیتی بالا و راحتی استفاده از نرم افزار برای کاربران می باشد ، این سیستم به تمامی آلارمهایی که با آن برخورد می کند واکنش نشان می دهد و ابزار گزارش دهی آن بسیار پیشرفته است . این شاخه ، مجموعه زیادی از کنترلرهای نامحدودی را می تواند به یکدیگرمتصل کند. قابلیت این سیستم پشتیبانی کردن پیشرفته تر ویندوز می باشد . این سیستم می تواند شاخه های دیگری از مدیریت ساختمان را وارد مبحث کنترل تردد کند . مانند : دوربین ، اعلام حریق و  ...

 ساختار این سیستم برای هر تقاضایی انعطاف پذیر است . نصب آن آسان و کارکردن با سیستم برای کاربران بسیار راحت است . توسعه ماژول ها در سیستم در اختیار کاربر می باشد . قابلیت تنظیم ارسال پیام به پیجر و تلفن همراه کاربر، آلارم و ارسال پیام به یک برنامه دیگر از دیگر قابلیتهای این سیستم میباشد . سرور سیستم کنترل تردد از 30 فایل مختلف از جمله فایل با فرمت اتوکد ، حسابداری ، نرم افزارهای پیشرفته طراحی و .... می تواند پشتیبانی کند .

 

تجهیزات مورد استفاده در سیستم کنترل تردد :

نرم افزار، کارت و یا تگ ، قفل درب ، شاسی خروج اضطراری ، سنسور موقعیت درب ، کارت خوان ، کنترلر درب با ظرفیت حداکثر 32 درب ، کنترلرهای مرکزی که برای کنترل کردن کنترلرهای درب می باشد و حداکثر تا 16 کنترلر مرکزی میتوان در این شاخه اضافه کرد .